زمین و ویلای داخل طرح یا بافت یعنی چه؟

زمین ها دارای کاربری های مختلفی همچون مسکونی، تجاری، کشاورزی و… هستند. برای ساخت بنای مسکونی در یک زمین، کاربری آن باید از نوع مسکونی و برای ساخت بنای تجاری، کاربری آن باید تجاری باشد. اگر از ملکی غیر از آنچه در کاربری آن ذکر شده استفاده شود کار خلاف قانون صورت گرفته و مالک مشمول جریمه خواهد شد. برای تعیین کاربری در روستاها و سامان دهی به آن، نقشه ای با عنوان طرح هادی مطرح شد.

 

 

طرح هادی با هدف سامان دهی راه های ارتباطی درون روستایی و تعیین کاربری های مختلف در سال 1378 تصویب شد. این طرح هر 10 سال مورد بازنگری قرار می گیرد.

زمین های داخل بافت شامل زمین هایی هستند که ملک در محدوده ی مجاز طرح هادی قرار دارد و می توان در آن ساخت و ساز انجام داد. پروانه ی ساختمانی برای زمین هایی که داخل طرح هادی قرار دارند صادر خواهد شد و ملکی که خارج از این طرح هادی باشد موفق به دریافت جواز ساخت یا پروانه ی ساختمانی نخواهد شد. بناهایی که خارج از بافت ساخته می شوند به علت عدم دریافت جواز ساخت، سند نیز ندارند و غیر قانونی هستند. اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید باید علاوه بر بررسی سند ویلا، پروانه ی ساختمانی ویلا را نیز بررسی کنید.

 

شهرهای شمالی روستاهای زیادی را در خود جای داده اند و رشد امکانات زندگی در این محله ها نیز مناسب است. به همین دلیل استقبال خوبی از خرید زمین و خرید ویلا در این مناطق شده است. اما نکته ای که در خرید این زمین ها مهم است این است که اگر هدف شما از خرید زمین ساخت ویلا است باید زمین های داخل بافت و با کاربری مسکونی را خریداری کنید. برای اطلاع از اینکه وضعیت زمین به چه صورت است می توانید از دهیاری منطقه نقشه ی طرح هادی را دریافت و زمین مورد نظر را بررسی کنید. ویلاهای زیادی در مناطق اطراف نور و چمستان ساخته شده اند و هنگام خرید ویلا در نور یا خرید ویلا در چمستان باید به این مسئله توجه داشته باشید.

 

قبل از خرید زمین یا خرید ویلا از معتبر بودن سند آن اطمینان حاصل کنید و برای خرید زمین های مسکونی به داخل بافت بودن آن باید توجه نمایید.

0 دیدگاه

پاسخ دهید

درباره ما

وب سایت ویلا لوکس با هدف خرید و فروش ویلاهای لوکس و مدرن در سال ۸۵ تاسیس گردید.
این وب سایت با داشتن کادری مجرب دارای فایلینگ بسیار قوی و کاملی می باشد که همواره سعی در بروز رسانی و سطح رضایتمندی بالای مشتریان دارد.

تماس با ما
  • آدرس دفترمرکزی:مازندران – نوشهر – کیلومتر 15 جاده رویان – چلندر – جنب هتل آپارتمان ستاره شب
  • آدرس دفتر رویان:مازندران – رویان - کیلومتر 7 نوشهر – ونوش ابتدای ورودی ونوش جنب پل املاک ویلا لوکس
  • شماره همراه:09190174006 خانم مهندس مختاری

مقایسه