دلایل به هم خوردن یک معامله ی ملکی

یکی از مشکلاتی که هنگام انعقاد قرارداد ممکن است با آن مواجه شوید فسخ قرارداد و به هم خوردن معامله است. این مسئله به خصوص زمانی که فسخ کننده ی قرارداد طرف مقابل باشد بسیار آزار دهنده است زیرا شما آمادگی برای فسخ قرارداد نداشته اید و از نظر شما همه چیز تمام شده بود. دلایل متعددی ممکن است باعث شوند که خریدار یا فروشنده اقدام به فسخ قرارداد نماید.

 

یکی از دلایلی که فروشنده ممکن است از فروش ملک خود منصرف شود افزایش قیمت ملک است. با توجه به اینکه تغییر شرایط اقتصادی، نرخ ارز و … روی قیمت ملک تاثیر مستقیم دارد ممکن است قیمت ملک طی برهه ی زمانی کوتاهی از انعقاد قرارداد تا تحویل سند، بسیار تغییر کند و فروشنده از فروش ملک خود با قیمت قبلی منصرف شود. برای پیشگیری از این شرایط باید هنگام انعقاد قرارداد امکان فسخ معامله در صورت تغییر قیمت از فروشنده سلب شود.

 

اگر خریدار پول فروشنده را طی مدت زمان تعیین شده در قرارداد پرداخت نکند، فروشنده می تواند با استناد به قانون، خسارت خود را دریافت نماید. همچنین اگر فروشنده ملک را در موعد مقرر تحویل ندهد، خریدار می تواند ضرری که از این طریق متحمل می شود را دریافت کند. دریافت خسارت در شرایط ذکر شده در صورتی ممکن است که فرد، حق فسخ را در قرارداد از خود سلب نکرده باشد. در بعضی از قراردادها بندی به نام “اسقاط کافه خیارات” وجود دارد که حق هر گونه اعتراضی را از خریدار/فروشنده سلب می کند. توجه کنید در قراردادهایی که امضا می کنید این حق از شما سلب نشده باشد. اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید باید علاوه بر یافتن مشاور املاک مورد اعتماد و با تجربه، خود نیز به دقت بندهای قرارداد را مطالعه کنید.

 

نقص مدرک یکی دیگر از دلایلی است که ممکن است منجر به فسخ قرارداد شود. در زمان انعقاد قرارداد وجه التزامی تعیین کنید که اگر هر یک از طرفین به تعهدات خود عمل نکرد ملزم به پرداخت آن باشد. مثلا اگر فروشنده مدارک لازم را در تاریخ تعیین شده به همراه نیاورد مشمول جریمه شود و قرارداد بر جای خود باقی باشد یا مشمول جریمه شود و قرارداد نیز قابلیت فسخ داشته باشد. برای انعقاد قرارداد خرید ویلا در کلارآباد یا خرید ویلا در متل قو یا سایر شهرهای شمالی با تعیین وجه التزام در متن قرارداد خیال خود را بابت اتفاقات احتمالی راحت کنید.

 

مواردی که عنوان شد می توانند از دلایل عمده ی به هم خوردن یک قرارداد ملکی باشند. دلایل دیگری همچون کلاهبرداری هم وجود دارند که با وجود سامانه ی رهگیری که معاملات ملکی در آن ثبت می شوند بسیار کاهش یافته اند و موارد دیگر بیشتر شامل زمین هایی است که سند ندارند.

نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که هنگام انعقاد قرارداد، متن قرارداد را به دقت مطالعه کنید و اگر قسمتی از آن را متوجه نمی شوید حتما از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید. بندهای فسخ قرارداد بسیار مهم هستند و هیچوقت قراردادی که در آن حق اعتراض از شما گرفته شده را امضا نکنید.

0 دیدگاه

پاسخ دهید

درباره ما

وب سایت ویلا لوکس با هدف خرید و فروش ویلاهای لوکس و مدرن در سال ۸۵ تاسیس گردید.
این وب سایت با داشتن کادری مجرب دارای فایلینگ بسیار قوی و کاملی می باشد که همواره سعی در بروز رسانی و سطح رضایتمندی بالای مشتریان دارد.

تماس با ما
  • آدرس دفترمرکزی:مازندران – نوشهر – کیلومتر 15 جاده رویان – چلندر – جنب هتل آپارتمان ستاره شب
  • آدرس دفتر رویان:مازندران – رویان - کیلومتر 7 نوشهر – ونوش ابتدای ورودی ونوش جنب پل املاک ویلا لوکس
  • شماره همراه:09190174006 خانم مهندس مختاری

مقایسه