ایزوگام و قیرگونی

مصالح ساختمانی در ساخت و ساز باید به گونه ای انتخاب شوند که پاسخگوی شرایط آب و هوایی مختلف باشند. انتخاب مصالح ساختمانی بی کیفیت باعث می شود ساختمان در کوتاه مدت دچار فرسایش شود و هزینه های زیادی برای تعمیرات بر دوش صاحب آن بگذارد. مناطق شمالی به خاطر وجود دریای خزر دارای آب و هوای مرطوب است و باید مصالحی که در برابر رطوبت مقاوم هستند مورد استفاده قرار گیرند. اگر سقف و دیوارها در برابر رطوبت عایق نشوند طی مدت کوتاهی ساختمان دچار فرسودگی می شود. بنابراین باید ساختمان را عایق سازی کرد تا در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. ایزوگام و قیرگونی از مصالحی هستند که برای عایق کردن ساختمان به کار می روند.

 

قیرگونی نوعی ورقه ی سنگین است که این ورقه ها با آغشته کردن نوعی کاغذ، فایبرگلاس حصیری و گونی به قیر ساخته می شوند. از قیر گونی به عنوان پوششی برای سقف استفاده می شود تا در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. در ایزوگام از آسفالت برای مقاوم سازی در برابر رطوبت استفاده می شود. هنگام ساخت ویلا در شمال بهتر است برای پیشگیری از نفوذ رطوبت به کف، از قیرگونی یا ایزوگام در کف ویلا استفاده شود. هنگام خرید ویلا در شمال بهتر است راجع به این مسئله اطمینان حاصل نمایید.

قیرگونی دارای انواع مختلفی است و این انواع به خاطر وزن های متفاوتی است که به یک متر مربع از سطح وارد می کند. قیرگونی 15 رایج ترین نوع قیرگونی است که وزنی معادل 15 پوند به هر متر مربع وارد می کند. به خاطر بحران نفتی دیگر این قیرگونی با این وزن تولید نمی شود و وزن آن به 7.5 پوند تا 12.5 پوند تغییر کرده است. قیرگونی 30 نیز موجود است که وزن آن 16 تا 27 پوند است.

از قیرگونی در ساخت و ساز کمتر استفاده می شود و گاهی از ترکیب قیرگونی با ماسه استفاده می شود تا در برابر باد و خورشید مقاوم تر باشد.

برای ساخت ایزوگام از قیر استفاده می شود و در اکثر مواقع از ایزوگام برای پوشاندن سقف استفاده می کنند. نصب ایزوگام راحت تر از قیرگونی است و محیط اطراف کثیف نمی شود اما در قیرگونی اینگونه نیست. بسیاری از ویلاهای مدرنی که در شمال ساخته می شوند، پوشش سقف را حذف کرده اند. باید توجه کنید که هنگام خرید ویلا در نمک آبرود یا خرید ویلا در متل قو اگر ویلا فاقد پوشش سقف است حتما از ایزوگام برای مقاوم سازی آن در رطوبت استفاده شده باشد.

0 دیدگاه

پاسخ دهید

درباره ما

وب سایت ویلا لوکس با هدف خرید و فروش ویلاهای لوکس و مدرن در سال ۸۵ تاسیس گردید.
این وب سایت با داشتن کادری مجرب دارای فایلینگ بسیار قوی و کاملی می باشد که همواره سعی در بروز رسانی و سطح رضایتمندی بالای مشتریان دارد.

تماس با ما
  • آدرس دفترمرکزی:مازندران – نوشهر – کیلومتر 15 جاده رویان – چلندر – جنب هتل آپارتمان ستاره شب
  • آدرس دفتر رویان:مازندران – رویان - کیلومتر 7 نوشهر – ونوش ابتدای ورودی ونوش جنب پل املاک ویلا لوکس
  • شماره همراه:09190174006 خانم مهندس مختاری

مقایسه