انواع کاربری ساختمان

ساختمان ها دارای کاربری مختلفی می باشند و با اهداف مختلف مسکونی، تجاری و … مورد استفاده قرار می گیرند. نوع کاربری ساختمان در پروانه ی ساختمانی مشخص شده است و چگونگی کاربرد و استفاده از ساختمان را بیان می کند. نوع کاربری زمین توسط شهرداری مشخص می شود و ساخت و ساز در زمین هم با اجازه و نظارت شهرداری صورت می پذیرد. استفاده از زمین یا ساختمان غیر از آنچه که در پروانه ی آن مشخص شده منع قانونی دارد.کاربری ساختمان دارای 8 نوع می باشد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

 

کاربری مسکونی: ساختمانی که در محدوده ی شهر با تراکم های مختلف مسکونی بنا شود به گونه ای که  عده ای بتوانند در آن ساکن شوند کاربری مسکونی دارد. ویلای ساخته شده در شمال دارای کاربری مسکونی می باشند و باید هنگام خرید ویلا در نوشهر ، نور، چمستان یا سایر شهرهای شمالی به این مسئله توجه نمایید. همچنین آپارتمان و زمین مسکونی نیز در زمره ی این کاربری قرار می گیرند.

کاربری کشاورزی: کاربری کشاورزی برای دو نوع زمین زراعی و باغی صادر می شود. کاربری زراعی برای زمین هایی است که محصولات آن گندم، ذرت و انواع صیفی جات است و کاربری باغات برای زمین های است که در آن درخت کاشته می شود . خرید زمین در نوشهر از نوع باغات و زراعی می تواند برای سرمایه گذاری روی کاشت برنج و مرکبات در این منطقه مناسب باشد.

 

کاربری تجاری: این نوع ساختمان ها باید برای مقاصد تجاری مورد استفاده قرار گیرند. می توان در این نوع کاربری انواع مغازه، دفاتر خدماتی، آژانس مسافرتی و غیره را راه اندازی کرد. زمان خرید یک ملک تجاری باید از اینکه ملک مجوز شهرداری با کاربری تجاری را دارد اطمینان حاصل نمایید.

کاربری صنعتی: زمین یا ساختمانی که در آن فعالیت هایی مانند تولید، انبار یا توزیع انجام می شود مانند کارخانه ها، تعمیرگاه ها و… .

کاربری خدماتی: این نوع ساختمان ها برای خدمات عام المنفعه مورد استفاده قرار می گیرند و نیازی به پرداخت هزینه به شهرداری برای گرفتن مجوز ندارند مانند حمام های عمومی، پارک ها و … . اما در صورتی که بخواند تغییر کاربری بدهند باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند.

کاربری معدن: زمین هایی که در آن به استخراج مواد معدنی از دل زمین می پردازند دارای کاربری معدن هستند.

 

کاربری ورزشی: در این نوع کاربری استادیوم ورزشی، زمین بازی و باشگاه های ورزشی اجازه ی فعالیت دارند.

فاقد کاربری: زمین هایی که در هیچکدام از دسته های یاد شده نیستند و جزء ذخایر شهرداری به شمار می روند در دسته ی زمین های فاقد کاربری هستند.

می توان اقدام به تغییر کاربری هر کدام از انواع ذکر شده نمود اما نیازمند طی کردن مراحلی است که در یک مقاله ی جداگانه به آن خواهیم پرداخت. اگر اقدام به خرید ویلا در شمال نموده اید و ویلای شما قدیمی است و در مرکز شهر و نزدیک به مراکز خرید قرار گرفته اقدام به تغییر کاربری آن به تجاری نمایید و استفاده ی بهینه ای از آن کنید.

0 دیدگاه

پاسخ دهید

درباره ما

وب سایت ویلا لوکس با هدف خرید و فروش ویلاهای لوکس و مدرن در سال ۸۵ تاسیس گردید.
این وب سایت با داشتن کادری مجرب دارای فایلینگ بسیار قوی و کاملی می باشد که همواره سعی در بروز رسانی و سطح رضایتمندی بالای مشتریان دارد.

تماس با ما
  • آدرس دفترمرکزی:مازندران – نوشهر – کیلومتر 15 جاده رویان – چلندر – جنب هتل آپارتمان ستاره شب
  • آدرس دفتر رویان:مازندران – رویان - کیلومتر 7 نوشهر – ونوش ابتدای ورودی ونوش جنب پل املاک ویلا لوکس
  • شماره همراه:09190174006 خانم مهندس مختاری

مقایسه