آشنایی با انواع سند ملکی

هنگام خرید ویلا در نوشهر و یا خرید ویلا در چمستان نخستین چیزی که درباره ی آن باید اطمینان حاصل کنید صحت سند ویلا می باشد. در واقع تا زمانی که نسبت به اعتبار سند یک ملک (زمین، ویلا، آپارتمان) اطمینان حاصل نکردید نباید برای خرید آن اقدام نمایید.
اسناد دارای انواع مختلف می باشند که عبارتند از سند ششدانگ ، سند مشاعی ، سند جنگل جلگه ای ، سند شورایی، سند تک برگ، سند منگوله دار و سند بنچاق. در ادامه می خواهیم به تفسیر هر کدام از این اسناد بپردازیم.

 

 

سند ششدانگ: در این نوع سند کل ملک اعم از عرصه عیان آن، به یک شخص تعلق دارد. این نوع سند جزء معتبرترین اسناد ملکی در کشور می باشد. اگر اقدام به خرید ویلا در شمال می نمایید توجه کنید اگر ویلای شما مستقل است سند آن حتما باید ششدانگ باشد.
سند مشاع: مشاع به معنای شریک بودن است و سند مشاع یعنی یک ملک چند مالک دارد. در سند مشاع هر کدام از مالکین صاحب بخشی از ملک هستند.
خرید و فروش املاک با سند مشاع کمی پیچیده است و لازم است قبل از خرید و فروش تحقیقات لازم را انجام داد و دست به عمل زد. ویلای شهرکی در شمال دارای سند مشاع می باشند.
سند جنگل جلگه ای: این سند اغلب برای شهرک های برند، و زمین های نزدیک به جنگل تنظیم می شود. تفاوت عمده ی این سند با سایر انواع این است که باید بنا را به صورت آزاد بسازید و سپس امتیازات آب، برق و گاز را خریداری کنید.

 

سند شورایی: در این نوع سند ابتدا برای خرید و فروش قولنامه ای تنظیم می شود و سپس این قولنامه به امضای شورای محلی که ملک در آن واقع شده می رسد؛ شورا 1% کل ثمن معامله را برای این کار دریافت خواهد کرد.
سند بنچاق: این نوع سند بیشتر در گذشته مرسوم بوده و هنگام معامله اقدام به نوشتن قرارداد می کردند؛ سپس قرارداد را به امضای معتمد محل می رساندند و به این ترتیب سند از اعتبار برخوردار می شد.
سند منگوله دار: سندی که با یک تکه نخ و یک تکه سرب پلمپ شده است و سرب همانند منگوله ای از سند آویزان است؛ به همین دلیل به آن، سند منگوله دار می گویند. پلمپ را اداره ی ثبت اسناد روی سند درج کرده که نشان دهنده ی اعتبار آن می باشد.

 

سند تک برگ: در گذشته اسناد به صورت دفترچه ای تهیه می شدند اما با گذشت زمان و استفاده از ابزار الکترونیک در ادارات، اقدام به تدوین سند تک برگ شد. این نوع سند با کامپیوتر و با رعایت نکات ایمنی به چاپ می رسند.
هر سند تک برگ برای یک شخص صادر می شود و در صورت تغییر مالک باید سند جدیدی تهیه شود. از ویژگی های این سند می توان به خوانایی، سبک بودن ، وجود کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق آن اشاره نمود.
با انواع مختلف سند آشنا شدیم و دانستیم که سند تک برگ جدیدترین نوع سند می باشد. اگر قصد خرید ویلا در شمال را دارید بهتر است اقدام به خرید ویلایی نمایید که سند قابل استنادی دارد.

0 دیدگاه

  1. با سلام
    مدیریت محترم ویلالوکس
    بنده ساکن شهرستان عباس آباد شهر کلارآباد روستای یالبندان هستم. حدود دوماه پیش بخشی از زمین های روستایمان مشمول طرح جنگلی جلگه ای شده است. زمینی که متعلق به این جانب است دارای مدرک رفع حصر از دادگستری عباس آباد است و دوقطعه از آن را که قبلا فروخته ام دو سال پیش توانسته اند سند مالکیت بگیرند. پرسش من این است که تکلیف این زمین هایی که هیچ ارتباطی با جنگل و جلگه ندارند و زیر پوشش این طرح رفته اند چیست. اگر من این زمین را بفروشم و خریدار بخواهد در آن خانه بسازد آیا باید جریمه بپردازد؟ انشعاب آب برق و گاز او چه حکمی پیدا می کند؟ سپاس از بذل توجه تان

پاسخ دهید

درباره ما

وب سایت ویلا لوکس با هدف خرید و فروش ویلاهای لوکس و مدرن در سال ۸۵ تاسیس گردید.
این وب سایت با داشتن کادری مجرب دارای فایلینگ بسیار قوی و کاملی می باشد که همواره سعی در بروز رسانی و سطح رضایتمندی بالای مشتریان دارد.

تماس با ما
  • آدرس دفترمرکزی:مازندران – نوشهر – کیلومتر 15 جاده رویان – چلندر – جنب هتل آپارتمان ستاره شب
  • آدرس دفتر رویان:مازندران – رویان - کیلومتر 7 نوشهر – ونوش ابتدای ورودی ونوش جنب پل املاک ویلا لوکس
  • شماره همراه:09190174006 خانم مهندس مختاری

مقایسه